Instalacja pompy ciepła – czy warto? Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu. Zużywają mniej energii niż inne systemy grzewcze i mogą być nawet o kilkadziesiąt procent bardziej wydajne niż kocioł elektryczny. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które należy o nich wiedzieć, zanim podejmie się decyzję, czy warto je zainstalować w swoim domu.

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są bardzo przyjazne dla środowiska, ale także opłacalne dla właścicieli domów. Mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia w domu, oszczędzając pieniądze na rachunkach za energię przez cały rok. Ale czym dokładnie jest i jaka jest zasada działania pompy ciepła? Jakie korzyści może nieść ze sobą montaż pompy ciepła? Dziś poruszymy ten temat.

Co to jest pompa ciepła? Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła istnieją od dziesięcioleci, ale w ostatnich latach stały się bardziej wydajne i niezawodne. Dzisiejsze pompy ciepła mogą zapewnić ogrzewanie i chłodzenie domu oraz obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Pompa ciepła to urządzenie mechaniczne, które wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła są powszechnie stosowane do ogrzewania i chłodzenia domów i firm, ale mogą być również wykorzystywane m.in. do podgrzewania wody użytkowej. Moc pompy ciepła dobiera się w zależności od potrzeb, np. do ogrzewania domu nie będzie potrzebna tak duża moc, jak do ogrzania dużego budynku przemysłowego.

Jak działają pompy ciepła? Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa poprzez pobieranie chłodnego powietrza z zewnątrz, podgrzewanie go przy użyciu energii z sieci elektrycznej lub własnych paneli słonecznych, a następnie wdmuchiwanie go przez kanały do domu. Proces ten działa również w odwrotnym kierunku: system może pobierać ciepłe powietrze z wnętrza domu, sprężać je i wysyłać na zewnątrz przez kanały, dzięki czemu można ochłodzić się w ciepłe miesiące. Proces ten nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze na paliwie w miesiącach zimowych, ale również pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, która przyczynia się do zmian klimatycznych.

Czynnik roboczy pompy ciepła to substancja, która pochłania i uwalnia ciepło w celu utrzymania temperatury w domu. Najczęstszymi nośnikami są woda i freon. Systemy oparte na wodzie zazwyczaj wykorzystują freon R-22 jako medium, natomiast systemy oparte na czynniku chłodniczym wykorzystują freon R-410A.

Pompa ciepła powietrze-woda – jeden z najpopularniejszych typów pomp ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda jest urządzeniem, które może być używane do ogrzewania budynków (gdy działa w trybie ogrzewania), a także do ich chłodzenia (tryb chłodzenia). Jest to doskonały wybór dla każdego, kto chce obniżyć swoje rachunki za energię lub mieć większą kontrolę nad temperaturą w swoim domu.

Pompy ciepła powietrze-woda działają poprzez przyjmowanie chłodnego powietrza zewnętrznego i pompowanie go przez obieg czynnika chłodniczego, który jest wypełniony specjalnym płynem znanym jako R-410A, który można znaleźć w wielu rodzajach klimatyzatorów i lodówek. Proces chłodzenia powietrza powoduje, że płyn R-410A zmienia postać z ciekłej na gazową. Gaz ten przechodzi następnie przez zawór rozprężny, gdzie uwalnia swoje zmagazynowane ciepło z powrotem do domu. Proces ten jest odwrotny, gdy chcemy zmienimy bieg pompy.

Pomp ciepła powietrze-woda używa się zarówno w zastosowaniach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Na przykład, są one powszechnie stosowane w hotelach, szpitalach i szkołach.

Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Sposób na oszczędzanie

Pompa ciepła to urządzenie pozwalające na uzyskanie ciepłej wody użytkowej, a także skuteczny sposób ogrzewania domu. Jednak nie każdy wie, że pompę ciepła można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów.

Przede wszystkim jest to droga do zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy. Ogrzewanie pompą ciepła wymaga energii elektrycznej, a jeśli ta pobierana jest z sieci, musimy się liczyć z koniecznością płacenia za prąd, który zasili pompę ciepła. Jeśli jednak mamy na swojej posesji panele PV, to one będą w głównej mierze dostarczać energii elektrycznej niezbędnej do działania pompy ciepła. Wykorzystując energię odnawialną, oszczędzamy!

Poza tym, korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest korzystne dla natury. Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularne i można liczyć na rozmaite dotacje na ekologiczne urządzenia. Warto więc zadbać nie tylko o siebie, ale i o środowisko i zdecydować się na połączenie pompy ciepła z panelami słonecznymi.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.