Wskaźnik motoryzacji w Polsce. Poznań wyprzedza europejskie stolice takie jak Berlin, Wiedeń czy Kopenhaga

Drugie co do wielkości miasto w Polsce, Poznań, zajmuje wysokie miejsce pod względem liczby samochodów osobowych na 1000 mieszkańców. W Poznaniu korzysta z nich więcej osób niż w Berlinie, Wiedniu czy Kopenhadze. Jak Polska wypada w rankingu na arenie europejskiej pod kątek wskaźnika motoryzacji?

Poziom motoryzacji w Poznaniu

Wskaźnik motoryzacji w Poznaniu wynosi 625 samochodów osobowych na 1000 mieszkańców. W ciągu ostatnich 5 lat wskaźnik ten wzrósł o 21%. W Poznaniu rejestruje się rocznie 33 tys. samochodów osobowych, większość z silnikami o pojemności od 1400 do 1999 cm3 na benzynę i olej napędowy. Wyniki badania mobilności mieszkańców pokazują, że 40% mieszkańców korzysta z samochodów osobowych – więcej niż mieszkańcy Berlina, Kopenhagi czy Wiednia.

W Poznaniu zarejestrowanych jest 356 800 samochodów osobowych, nie licząc motocykli i motorowerów. Ponad połowa z nich to pojazdy mające mniej niż 10 lat, a prawie trzy czwarte ma mniej niż 15 lat. Najpopularniejsze silniki mają pojemność skokową od 1400 cm3 do 1999 cm3 (47%) i benzyny (46%). Samochody osobowe stanowią 76% wszystkich zarejestrowanych w Poznaniu pojazdów, ciężarówki – 18%, a motocykle i motorowery – 6%.

Jak obecnie wygląda wskaźnik motoryzacji w Polsce?

Ostatnio pojawiła się informacja, że Warszawa stała się motoryzacyjną stolicą kraju. Statystyki pokazują, że w mieście jest coraz więcej gospodarstw domowych, którym po zakupie drugiego lub trzeciego samochodu nie wystarcza już jeden. Wynika to przede wszystkim z wyższych zarobków w Warszawie, które umożliwiają rodzinom zakup dodatkowych samochodów do pracy, biznesu i innych potrzeb. Miasto posiada również dobre połączenia komunikacji miejskiej, a także parkingi, co ułatwia poruszanie się samochodem. Zarobki w stołecznych firmach są na drugim miejscu po pensjach mieszkańców Katowic. Ale okazuje się, że Katowice pod względem wskaźnika motoryzacji zajmują dopiero piąte miejsce w kraju, po Warszawie, Poznaniu, Opolu i Wrocławiu.

/Obraz Mircea – All in collections

Na ostatnim miejscu znajduje się Białystok. Miasto to charakteryzuje się niskim poziomem posiadania samochodów i dużą liczbą osób korzystających z transportu publicznego. Tutaj na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 355 samochodów. Dzieje się tak dlatego, że niewiele się tu zarabia, a bezrobocie utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.

Polskie miasta przodują na arenie europejskiej

Liczba zarejestrowanych samochodów wzrosła od 1990 roku trzy i pół razy, do 18,7 mln, czyli 486 aut na 1000 mieszkańców. Wyprzedziliśmy pod tym względem np. Wielką Brytanię, gdzie w 2011 roku wskaźnik motoryzacji wynosił 450. Analitycy zastrzegają, że polskie dane nie do końca odpowiadają rzeczywistości, ponieważ nie zostały one dokładnie zweryfikowane pod kątem wyrejestrowanych pojazdów.

Według danych Eurostatu, Polska ma największą liczbę samochodów osobowych na 1000 mieszkańców w miastach – średnio 530 wobec średniej dla miast europejskich ustalonej na poziomie 449. Taki wynik klasyfikuje nas w czołówce miast europejskich pod kątem wskaźnika motoryzacji.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Al Gг

Materiał źródłowy: PAP.pl, poznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.