Wyposażenie samochodu – co powinno znaleźć się w naszym aucie?

Jeśli kupujesz samochód i chcesz uniknąć otrzymania mandatu, ważne jest, aby wiedzieć, co jest obowiązkowe w samochodzie.

Obowiązkowe elementy wyposażenia

Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu jest krótka i nie zmienia się od lat. To co musisz mieć w swoim samochodzie, aby bezpiecznie jeździć po Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku. Zgodnie z nim, w swoim samochodzie musisz mieć:

  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji;
  • gaśnica – eksperci zalecają gaśnicę co najmniej typu BC, która pozwala gasić ciecze i gazy, lub typu ABC, która służy do gaszenia cieczy, gazów, a także ciał stałych; gaśnice powinny mieć pojemność co najmniej 1 kg i ważną homologację. Gaśnica to sprzęt, którego nikt z nas wolałby nie używać. Trzeba być jednak być gotowym na zgaszenie płomieni – na tyle, na ile to możliwe małą gaśnicą. To bardziej środek zapobiegawczy, czyli sprzęt do szybkiej reakcji, zanim płomienie na dobre obejmą auto. Gaśnica musi być w łatwo dostępnym dla kierowcy miejscu – to znaczy, że nie możesz jej wrzucać do bagażnika.
  • czytelne tablice rejestracyjne – służą do identyfikacji właściciela pojazdu (w każdej sytuacji). Nie mogą być celowo i nieumyślnie zasłonięte, więc jeśli są całe zabłocone to trzeba je natychmiast wyczyścić! Jeśli odpadną, to trzeba je jak najszybciej naprawić, a na ten czas umieścić w innym widocznym miejscu. Trójkąt służy Ci podczas zatrzymywania się w niedozwolonym miejscu, czyli głównie podczas wypadków, stłuczek itp. Ostrzega innych kierowców, że powinni zwolnić, bo na drodze zaraz pojawi się przeszkoda.

Apteczka – musi być w aucie?

Prawo nie wymaga, abyś miał w samochodzie apteczkę, ale jest to standard – samochód prosto z salonu zwykle ma ją w bagażniku. W razie wypadku masz wszystkie środki, aby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Pamiętaj, żeby kupić do niego kamizelkę odblaskową. Kosztuje ona zaledwie kilka złotych, a zwiększa Twoje bezpieczeństwo podczas poruszania się po miejscu wypadku.

Koło zapasowe – czy jest wymagane?

Koło zapasowe nie jest obowiązkowe, ale dobrze jest je mieć. Czasami nie możesz wrócić do domu z pracy z powodu przebicia opony, a jeśli nie masz koła zapasowego lub ubezpieczenia assistance, może to kosztować dość sporo, aby uzyskać holowanie z powrotem do domu. Nawet jeśli nie wiesz, jak samodzielnie zmienić koło, inni kierowcy Ci pomogą. Takie poczucie bezpieczeństwa da Ci przedłużenie ubezpieczenia AC lub planu assistance samochodowego. Wystarczy, że zadzwonisz do ubezpieczyciela i wyjaśnisz, co się stało, a natychmiast zostanie wysłany mechanik, który wymieni koło na właściwe.

Konsekwencje braku wyposażenia

Umieszczenie w swoim pojeździe trójkątów ostrzegawczych i gaśnic jest prawnym obowiązkiem. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli policja zauważy, że nie masz trójkąta w razie wypadku, zapłacisz dodatkowy mandat w wysokości 150 zł.

Jadący z dużą prędkością na autostradzie po zobaczeniu trójkąta ostrzegawczego mają czas na reakcję. Bez niego mogą Cię zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Jeśli dojdzie do wypadku przez braku lub złe umieszczenie trójkąta, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności jako sprawca (po orzeczeniu policji). Najmniej poważną konsekwencją będzie mandat i podwyższenie składki ubezpieczenia OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.