Wszystko, co musisz zobaczyć – szczecin w jeden dzień

Zapraszamy do odkrycia wszystkich ciekawych miejsc w Szczecinie! Artykuł „Szczecin w jeden dzień” prezentuje przydatne wskazówki i propozycje atrakcji turystycznych, które pozwolą ci poznać to miasto od najpiękniejszej strony.

Szczecin miasto z historią

Szczecin w jeden dzień to niewątpliwie wyzwanie, ale i przygoda dla każdego miłośnika historii. Szczecin jest bowiem jednym z najstarszych miast Polski, z bogatą przeszłością sięgającą czasów Odrodzenia. W samym centrum można podziwiać okazałą Katedrę św. Jakuba oraz Zamek Książąt Pomorskich, które przetrwały burzliwe dzieje miasta.

Spacerując ulicami Szczecina nie sposób pominąć renesansowej kamienicy Loitzów czy gotyckiej Bazyliki Mariackiej. Warto też odwiedzić Muzeum Narodowe w dawnym zamku książąt pomorskich, gdzie zgromadzone są cenne zabytki sztuki m. in. malarstwa holenderskiego i flamandzkiego sprowadzone do Szczecina przez książąt Pomorza Zachodniego.

Spacer po Starówce

Spacer po Starówce to obowiązkowy punkt w planie zwiedzania Szczecina w jeden dzień. To tutaj skrywa się magiczny klimat, którego nie znajdzie się nigdzie indziej w mieście. Wąskie uliczki, zabytkowe kamienice i kolorowe fasady budynków przyciągają turystów o każdej porze roku. Przejście przez Bramę Królewską wprowadzi Cię w sam środek dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich – jednej z największych atrakcji turystycznych miasta. Spacerując po Starówce warto też zaglądnąć na Rynek Sienny, gdzie dawniej odbywał się handel m. in. solą i rybami.

Po drodze napotkasz wiele wyjątkowych miejsc, takich jak Dom Morskiego Kapitana czy Kościół św. Jana Chrzciciela. Na Starówce znaleźć można również liczne restauracje i kawiarnie oferujące dania regionalne oraz różnego rodzaju przysmaki z całego świata – idealne na przerwę nawigacyjną podczas długiego spaceru. Nie zapomnij także o odwiedzeniu Muzeum Narodowego w Szczecinie, które prezentuje interesującą kolekcję sztuki współczesnej i nowoczesnej oraz pokaźne zbiory okolicznościowe dotyczące historii regionu.

Najważniejsze atrakcje turystyczne

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Szczecinie w jeden dzień? Przede wszystkim nie można ominąć Zamku Książąt Pomorskich, największej i jednej z najlepiej zachowanych rezydencji książęcych na Pomorzu Zachodnim. W zamkowych wnętrzach mieści się kilka interesujących muzeów: Archeologiczne, Sztuki Współczesnej czy Biżuterii Artystycznej.

Inną interesującą miejscówką jest Wały Chrobrego – promenada nad Odrą ze słynnymi stojącymi na nim fontannami oraz widokiem na najsłynniejszą rugię położoną po drugiej stronie rzeki.

Na szlaku zwiedzania nie powinno zabraknąć także katedry św.

Jakuba Apostoła, gdzie podczas spaceru przez nabrzeże Odry można poczuć ducha miasta oraz Ogród Zoologiczny, który dzięki swojej unikalnej lokalizacji (w centralnym parku) stanowi przepiękną oazę spokoju w centrum miasta.

Kuchnia szczecińska w jednym dniu

Kuchnia szczecińska to jedna z ciekawszych propozycji dla miłośników kulinariów. W ciągu jednego dnia można spróbować w Szczecinie wiele tradycyjnych dań, które są uznawane za specjalność tego regionu. Już na samym początku warto rozpocząć dzień od podania typowo śniadaniowego, czyli płaskiego chleba z lanymi goframi oraz wędliną i serem. W trakcie dalszego zwiedzania można skosztować min. pstrąga na szałwiowym masle lub straganowej przekładanki – rodzaju zapieczonego placka zawierającego różne składniki m. in. kapustę pekińską, mięso mielone, paprykę i cukinię.

Nie można też zapomnieć o smakołykach typowych dla regionu Pomorza Zachodniego, jakim jest most (rodzaj pierogów) lub gzik (ser topiony z dodatkiem jogurtu). Na koniec dnia warto wybrać się do cukierni na kawałek słynnego szczecińskiego torcika warstwowego lub maślanego ciasta ze śliwkami.

Pozostaje tylko znaleźć odpowiednie miejsca, gdzie te specjały można spróbować i delektować się ich niezapomnianym smakiem.

Rejs na Odrze

Rejs po Odrze to jedna z najpiękniejszych atrakcji szczecińskiego krajobrazu. W ciągu kilku godzin można podziwiać uroki miasta ze zupełnie innej perspektywy – wodnej. Na pokładzie statku pasażerskiego, który rozpoczyna swoją drogę z nabrzeża na Wałach Chrobrego, przejdzie się przez słynny kanał żeglugowy i pod mostem Długi Targ, by dotrzeć do Podzamcza. Tam przepiękne widoki zamienią się w nostalgiczne obrazy przechodzącego wzdłuż rzeki lasu oraz monumentalnych fortyfikacji Twierdzy Szczecińskiej. Przyjemność wpływania morskim szlakiem dopełni kapitalna atmosfera na okręcie: wygodne siedzenia, słone bryzy oraz tradycyjne dania regionalnego menu.

Jeśli dusza zapragnie czegoś bardziej aktywnego, warto spróbować sił we własnym stopniu: nad brzegiem rzeki znajduje się sporo doskonałych przedsiębiorstw wynajmujących kajaki i wkładków wodnych.

Trasa przystosowana jest dla całek sobie nieporadnych początkujących tak samo jak dla utalentowanych pływu ludzi chcących sprawdzić swoje umiejętności na nurtach będących lepszymi od nich rywalami.

A jak zapał opadnie, można zawsze wstąpić na szklaneczke regionalnej wódki do która przepalającej koneserów knajpy znajdują się przy wyściekach Odry.

Podsumowanie

Podsumowując dzień spędzony w Szczecinie, można powiedzieć, że miasto oferuje wiele atrakcji dla turystów. W ciągu jednego dnia warto odwiedzić zabytkowe centrum miasta z zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą św. Jakuba. Następnie warto udać się do Parku Kasprowicza czy Ogrodu Różanego, gdzie można odpocząć i cieszyć się pięknymi widokami. Dla fanów żeglarstwa polecamy port jachtowy Marina, a dla miłośników sztuki – Muzeum Narodowe oraz Opera na Zamku. Na koniec dnia warto spróbować przysmaków szczecińskiej kuchni w jednej z lokalnych restauracji.

Wszystko, co musisz zobaczyć – szczecin w jeden dzień – FAQ

Gdzie należy się udać na spacer po Szczecinie?

Szczecin posiada dużo terenów parkowych i zielonych, dzięki czemu można spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Są to m.in.: Las Arkoński, Ogród Botaniczny czy Park Kasprowicza.

Jak dostać się na Wzgórze Cmentarne w Szczecinie?

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z tramwaju linii 1 lub 9, wysiadając na przystanku „Plac Rodła”. Następnie należy przejść około kilometra przez Park Kasprowicza do Wzgórza Cmentarnego.

Gdzie warto posmakować lokalnych specjałów kulinarnych w Szczecinie?

Warto spróbować krewetek ze smażonymi pieczarkami oraz pysznymi pierogami z łososiem, które są charakterystycznymi daniami dla tego miasta.

Czy warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Szczecinie?

Tak! W muzeum Narodowym można znaleźć wiele cennych dzieł sztuki oraz poznać historię miasta i regionu Pomorza Zachodniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.