Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – jak poprawić swój wygląd z wykorzystaniem toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa to najpopularniejszy zabieg kosmetyczny poprawiający wygląd twarzy, szyi i innych okolic ciała. Jest skuteczna, z niskim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Większość osób widzi rezultaty w ciągu jednego do trzech dni po zabiegu toksyną botulinową, jednak na pełne rezultaty trzeba poczekać do dwóch tygodni. 

Czym jest toksyna botulinowa? Działanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa jest białkiem, które może być stosowane w leczeniu niektórych problemów z mięśniami, takich jak skurcze. Jest ona również stosowana w celach kosmetycznych, takich jak redukcja zmarszczek oraz wygładzanie linii i fałd na twarzy. Efekty działanie toksyny botulinowej są tymczasowe, uważa się, że mięśnie wracają do poprzedniego stanu w ciągu kilku miesięcy. 

Toksyna botulinowa jest wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum, która powoduje botulizm.

Możliwe zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej – zabieg toksyną botulinową

Możliwe zastosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej to m.in.: 

  • wygładzenie zmarszczek i na twarzy (zmarszczki mimiczne, zmarszczki palacza, zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka, zmarszczki pionowe) takich jak kurze łapki wokół oczu;
  • modelowanie sylwetki, np. w celu zmniejszenia ilości tłuszczu pod brodą („podwójny podbródek”); 
  • ograniczenie potliwości – toksyna botulinowa ogranicza pracę gruczołów potowych.

Uważa się, że toksyna botulinowa wstrzyknięta działa poprzez blokowanie impulsów nerwowych docierających do komórek mięśniowych, co powoduje rozluźnienie i osłabienie mięśni.

Toksyna botulinowa może być wstrzykiwana do określonych mięśni lub stosowana miejscowo na skórę za pomocą kremów lub żeli. Toksyna botulinowa wiąże się z receptorami nerwowymi i uniemożliwia im wysyłanie sygnałów do mięśni. Powoduje to tymczasowy paraliż mięśnia, który zmniejsza zmarszczki lub linie marszczące poprzez rozluźnienie mięśni twarzy. W przypadku stosowania w celach kosmetycznych toksyna botulinowa może być również mieszana z innymi składnikami, tworząc wypełniacz, który można wstrzykiwać w zagłębienia skóry lub stosować jako bezinwazyjną alternatywę dla chirurgicznego liftingu twarzy.

Podanie toksyny botulinowej wymaga znieczulenia miejscowego, które wykonuje lekarz medycyny estetycznej, który także przeprowadza cały zabieg z użyciem toksyny botulinowej.

Działania niepożądane po podaniu toksyny botulinowej – ryzyko związane z zastosowaniem toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa, znana również jako Botox, jest białkiem, które jest produkowane przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna jest uwalniana z bakterii, gdy rosną i wytwarzają zarodniki. Toksyna ta może powodować rzadką, ale poważną chorobę przenoszoną przez żywność zwaną botulizmem po spożyciu.

Toksyna botulinowa może również powodować osłabienie lub paraliż mięśni, jeśli zostanie bezpośrednio wstrzyknięta do organizmu. W rzeczywistości tak właśnie działa Botox – jest on wstrzykiwany do mięśni w celu zablokowania sygnałów nerwowych, które kontrolują ruchy mięśni.

Zabiegi toksyną botulinową niosą ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należą do nich suchość w ustach, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, opadające powieki, ból głowy, zawroty głowy. Zdarzają się również rzadkie przypadki ciężkich reakcji alergicznych na toksynę botulinową, dlatego jeśli ktoś jest uczulony na którykolwiek składnik preparatu, pod żadnym pozorem nie można wykonać zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu preparatami z toksyną botulinową

Wykorzystanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest bezpieczne i skuteczne, ale istnieją pewne przeciwwskazania, które należy rozważyć przed poddaniem się zabiegowi. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża. Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się zabiegom z użyciem toksyny botulinowej, ponieważ może ona powodować problemy z rozwojem płodu. Również pacjenci, którzy mają zaburzenia neurologiczne lub choroby nerwowo-mięśniowe nie powinni poddawać się temu zabiegowi. Co więcej, osoby borykające się zaburzeniami krzepliwości krwi, poddawane antybiotykoterapii, czy wykazujące uczulenie na składniki preparatu nie mogę poddać się zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej. 

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem medycyny estetycznej w Opolu http://laser-opole.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.