Promienniki podczerwieni na taras jako źródło ciepła na taras

Promienniki tarasowy to niezwykle ważny element, gdy chcesz ogrzać swój taras. Ogrzewanie za ich pomocą jest nie tylko najwydatniejszym ze sposobów, ale również najbardziej ekologicznym i dobrze wpływającym na nasze zdrowie. Technologia, na której opierają się promienniki nie ogrzewa powietrza, lecz przedmioty i ludzi znajdujących się w zasięgu fal podczerwieni. W praktyce oznacza to, że odczuwalność ciepła jest dużo wyższa i szybsza niż w przypadku tradycyjnych form ogrzewania powietrza. 

Jaki promiennik podczerwieni na taras wybrać

Promiennik elektryczny lub promienniki podczerwieni, to nic innego jak elektryczne lampy grzewcze, które wykorzystują fale podczerwieni do ogrzania przedmiotów i ludzi. Ze względu na ich szeroki wybór, każdy może dopasować je do swoich osobistych preferencji.

Istnieje wiele modeli promienników. Są one przystosowane do używania ich zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Chcąc zapewnić sobie więcej ciepła na tarasie, warto wybrać model stojący, gdyż łatwo się je przemieszcza, przez co mogą być ustawione w dowolnym miejscu, które chcemy ogrzać.

Na rynku znaleźć można również promienniki wiszące, które świetnie sprawdzą się w domach, gdzie są dzieci i zwierzęta. Ten rodzaj lamp grzewczych nie jest już tak mobilny jak poprzedni, jednak zapewnia dużą wygodę i komfort użytkowania. 

Jaka moc promienników tarasowych

Decydując się na promienniki podczerwieni, należy pod uwagę wziąć rozmiar obszaru, który ma zostać ogrzany. Nie musi to oznaczać całego pokoju, sali konferencyjnej, czy tarasu, ponieważ w ich przypadku wystarczy ogrzewanie miejsce poprowadzone tak, by nagrzewać przestrzeń, w której najczęściej się przebywa.

Chcąc ogrzać taras, należy pod uwagę wziąć również jego typ. Otwarte tarasy dużo trudniej ogrzać, ponieważ dociera do niego dużo więcej chłodnego powietrza, jednak problem ten znika, gdy przestrzeń jest częściowo zabudowana lub osłonięta przed wiatrem.

Każdy taras posiada swoje punkty centralne. Mogą to być krzesła ze stołem, fotele lub miękka kanapa. I to właśnie w takich miejscach najlepiej jest ustawić promiennik ciepła, który dzięki swojej mocy pozwoli na komfortowe spędzanie chłodnych wieczorów na tarasie. Jednak jaka moc będzie najbardziej optymalna? Uważa się, że do ogrzewania powierzchni o wielkości 10m2 należy zastosować systemy grzewcze o mocy ok. 1500 W. Jeśli natomiast lampa grzewcza ma stanąć na otwartym tarasie, jej moc powinna być nieco wyższa. 

Promienniki elektryczne i ich przydatne funkcje

Promienniki ciepła na podczerwień mają szereg funkcji i zastosowań, które wpływają na jakość korzystania z tych urządzeń. Na rynku znaleźć można modele automatycznie się wyłączają, jeśli w pobliżu nie ma nikogo. Jest to niezwykle przydatna cecha, jeśli szukasz promienników na taras. Oprócz tego, znaleźć można egzemplarze do zdalnego sterowania za pomocą pilota, co bywa niezwykle przydatnym rozwiązaniem, gdy bez ruszania się z fotela, czy kanapy, chcemy zmienić temperaturę.

Pożądaną cechą dobrego promiennika jest również możliwość zastosowania go jako lampy grzewczej, emitującej oprócz fal cieplnych, światło.

Szukając promiennika podczerwieni dla tarasu, warto wziąć pod uwagę oprócz dodatkowych funkcji urządzenia również jego wady i zalety, mogące mieć wpływ na ostateczną decyzję. 

Promienniki tarasowe – wady

Jedną z głównych wad promienników podczerwieni jest brak możliwości ogrzewania wody, co wiąże się z zastosowaniem dodatkowego źródła ciepła, np. pompy cieplnej lub fotowoltaiki. Za minus uważana jest również zależność kosztów ogrzewania od obecnych stawek za prąd.

Warto wspomnieć, że promienniki podczerwieni nie będą się dobrze sprawdzały w przypadku budynków słabo ocieplonych lub starych, gdzie okna i dach bywają mocno nieszczelne. Nim zostanie podjęta decyzja o ogrzewaniu tarasu lub pozostałych pomieszczeń w domu lub biurze, warto upewnić się, że dany budynek pozwoli na sprawne wytwarzanie ciepła przez promienniki podczerwieni.

Promienniki ciepła – zalety

Mimo wad, promienniki podczerwieni cieszą się ogromną popularnością. Wykorzystywane są one w saunach, gabinetach medycznych, czy hotelach, gdzie zapewniają komfort korzystania z łazienki bez zaparowanego lustra, czy odpowiedniej temperaturze. Oczywiście to nie wszystkie zalety promienników ciepła. Do ważnych i pozytywnych cech zaliczyć również można:

  1. Równomierne rozkładanie się ciepła nie tylko w pomieszczeniu, ale również na zewnątrz.
  2. Ekologiczność całego systemu ogrzewania.
  3. Zdalne sterowanie w przypadku części oferowanych modeli.
  4. Wysoką nośność ciepła, która przekłada się na natychmiastowe nagrzanie powierzchni.
  5. Łatwy montaż oraz nowoczesny design, który wpasuje się do niemal każdego wnętrza.
  6. Ochronę domu lub pozostałych budynków przed wilgocią i pleśnią.

Dużo osób wskazuje również na fakt, że zastosowanie ogrzewania na podczerwień jest niezwykle korzystne dla osób zmagających się z astmą lub alergiami, ponieważ lampy nie poruszają cząsteczek kurzu znajdujących się w tradycyjnych formach ogrzewania. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.