Poznaj cechy dobrego team leadera!

Przywództwo od dawna jest tematem dyskusji i debat wśród uczonych, liderów biznesu i zwykłych ludzi. Istnieją różne teorie na temat tego, jakie cechy powinien mieć dobry lider. Jedni twierdzą, że w przywództwie chodzi o charyzmę, inni mówią o pewności siebie i gotowości do podejmowania ryzyka. Można jednak z powodzeniem wyróżnić uniwersalny zestaw cech i umiejętności, które powinna posiadać każda osoba aspirująca do kierowania zespołem.

Cechy wyróżniające team leadera

Aby być liderem, trzeba posiadać umiejętność rozwijania i motywowania swoich ludzi. Kierownik musi posiadać cechy przywódcze, które są potrzebne do kierowania innymi. Przykłady obejmują umiejętność wyznaczania celów, inspirowania innych i rozwiązywania problemów. Ważne jest również, aby lider rozumiał, jak jego działania wpływają na to, jak inni czują się w organizacji lub firmie. Jest to powszechnie określane mianem inteligencji emocjonalnej.

Bycie dobrym liderem nie jest łatwym zadaniem. W rzeczywistości niewiele osób się do tego nadaje. Niemniej jednak, z pomocą tego poradnika, dowiesz się jak stać się jednym z nich.

1. Uczciwość

Sukces bez uczciwości jest mało prawdopodobny. Zaufanie buduje się przez długi czas, ale można je szybko stracić. Trudno też oczekiwać tej cechy od innych członków zespołu, samemu jej nie posiadając. Dlatego tak ważne jest, aby być transparentnym i szczerym wobec innych ludzi. Skuteczni liderzy mają silny kręgosłup moralny i trzymają się swoich wartości.

2. Pewność siebie

Jeśli dana osoba zbyt chętnie przejmuje inicjatywę i narzuca innym swój punkt widzenia, może to zostać zinterpretowane jako arogancja. Odpowiednia ilość pewności siebie opartej na poczuciu własnej wartości w połączeniu z asertywnością, autentycznością i szczerością to niezbędne zasoby każdego lidera. Nie należy jednak mylić pewności siebie z arogancją.

3. Optymizm

Być liderem to być bojownikiem o wspólne interesy, być pierwszym i ostatnim źródłem inspiracji. Inspirujący lider dąży bezpośrednio do sukcesu. Jest wizjonerem, potrafi zarażać innych pozytywną energią. Oczywiście przy zachowaniu racjonalnego podejścia i umiejętności trzeźwej oceny sytuacji. Optymistyczne nastawienie pozwala dostrzec szanse i perspektywy tam, gdzie inni widzą tylko problemy i trudności. Zachowanie uśmiechu i wiara w pomyślny przebieg zaplanowanych wydarzeń nie zawsze jest łatwym zadaniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozytywnie nastawiony lider jest siłą napędową dla zespołu, daje wiatr w żagle.

4. Charyzma

Charyzma to szczególna cecha osobowości, którą posiadają ludzie, którzy zawsze mają przekonujące argumenty i są podziwiani zarówno przez przyjaciół, jak i wrogów. Charyzmatyczny lider to ktoś, kto posiada aurę sukcesu, która przyciąga innych i sprawia, że chcą oni podążać za jego przykładem. Ten rodzaj lidera wzbudza zaufanie u innych, dzięki czemu postrzegają go jako naturalnego przywódcę.

5. Samodyscyplina i dobra organizacja

Zarządzanie zespołem jest ważną częścią udanego harmonogramu i produktywności. Sukces projektu zależy od tego, jak dobrze lider potrafi zarządzać swoim zespołem. Zbyt często liderzy zespołów skupiają się na sobie, swoich osobistych celach i aspiracjach. Nie pamiętają, że mają kierować zespołem, aby osiągnąć wspólny cel. Istotne jest, abyś jako lider był zorganizowany, określał swoje priorytety i delegował zadania różnym osobom, zgodnie z ich umiejętnościami i talentami.

6. Dążenie do rozwoju

Rozwój Twojego zespołu jest integralną częścią jego wzrostu. Każdy członek Twojego zespołu musi dokładnie wiedzieć, jakie są jego mocne i słabe strony, a także w jakich obszarach powinien się rozwijać. Rozwijanie ludzi pomaga im osiągnąć ich potencjał, zwiększa motywację i stwarza więcej możliwości w firmie. Lider, który wie, jak utrzymać motywację wszystkich, zawsze będzie w stanie znaleźć drogę do przodu, nawet gdy inni wokół niego stracą nadzieję.

7. Odpowiednia komunikacja

Aby być dobrym liderem, należy mówić jasno i pewnie. Pomoże to Twojemu zespołowi lepiej zrozumieć, co trzeba zrobić i jak mogą wykorzystać swoje mocne strony, aby osiągnąć wspólne cele zespołu. Właściwa komunikacja może również pomóc w stworzeniu pozytywnej atmosfery w biurze, która jest niezbędna, aby pracownicy mogli się rozwijać w swojej pracy.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Źródło zdjęcia głównego: Rebrant cities

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.