Pompy ciepła do ogrzewania domu. Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła to rodzaj urządzenia grzewczego, które przekazuje ciepło z jednego miejsca do drugiego. Można ich używać do ogrzewania domu, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a nawet do klimatyzacji.

Pompy ciepła wykorzystują w tym celu czynnik chłodniczy, który porusza się w systemie w cyklach. Gdy czynnik chłodniczy przechodzi przez system, absorbuje on ciepło z jednego obszaru i oddaje je do innego obszaru. Proces ten nazywany jest przemianą fazową.

Najpopularniejsze typu pomp ciepła. Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła to powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła podczas ogrzewania domu. Sprężarka kompresuje gaz do pary, która jest następnie wysyłana przez cewkę na poddaszu, gdzie jest ogrzewana przez słońce. To gorące powietrze jest następnie przesyłane przez przewody i rozprowadzane w całym domu w celu ogrzewania. Podczas chłodzenia proces działa w odwrotnym kierunku – sprężarka kompresuje gaz do cieczy i wysyła go do wężownicy parownika w centralnej jednostce klimatyzacyjnej, gdzie ochładza się przed rozprowadzeniem w całym domu w celu chłodzenia. Powietrzne pompy ciepła są bardzo energooszczędne, ponieważ nie używają żadnej energii elektrycznej z sieci – energia elektryczna używana jest tylko do uruchomienia silnika wentylatora podczas cykli ogrzewania lub chłodzenia.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła to system, który wykorzystuje grunt do przechowywania i uwalniania ciepła. Temperatura gruntu pozostaje dość stała o każdej porze roku, więc pompa ciepła może pozyskiwać z niego energię. W zimie, pompa ciepła wydobywa energię z ziemi i przekształca ją w ciepło dla domu lub firmy. W okresie letnim, gruntowa pompa ciepła odwraca swoje działanie i wydobywa ciepło z domu lub firmy, aby umieścić w ziemi. Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje podziemną pętlę do przekazywania ciepła między domem a otaczającą go ziemią. Pętla ta składa się z rur zakopanych w rowach wykopanych w podwórzu, ogrodzie lub kwietnikach. Rury są wypełnione płynem zapobiegającym zamarzaniu, który przemieszcza się przez nie, gdy występują różnice temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem. Ponieważ płyn ten przemieszcza się przez rury o różnych temperaturach, pochłania lub uwalnia energię w zależności od tego, czy w danym momencie jest cieplejszy czy zimniejszy od temperatury otaczającego gruntu. Wentylator wdmuchuje powietrze przez te rury, doprowadzając chłodne powietrze do środka w miesiącach zimowych i ciepłe powietrze na zewnątrz w miesiącach letnich.

Instalacja pompy ciepła – dlaczego warto? Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła mają kilka zalet w stosunku do innych rodzajów systemów grzewczych. Między innymi:

  • są bardziej efektywne energetycznie niż starsze systemy takie jak elektryczne grzejniki bazowe lub piece gazowe, ponieważ są w stanie przekazać więcej energii. Wysoka efektywność to coś, z czego słyną pompy ciepła;
  • nie wytwarzają zanieczyszczeń, takich jak tlenek węgla lub dwutlenek węgla, więc są lepsze dla środowiska niż konwencjonalne źródła energii takie jak choćby kotły na paliwo stałe. Brak emisji zanieczyszczeń to czyste powietrze i lepsza kondycja środowiska naturalnego;
  • pompy ciepła są również bardziej niezawodne niż starsze systemy grzewcze, ponieważ nie opierają się na spalaniu w celu wytworzenia ciepła;
  • koszty eksploatacji pomp ciepła są niskie;
  • połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną może pomóc zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną;
  • pompa ciepła nie wymaga stosowania opału, więc montaż pompy ciepła to brak kosztów budowy np. szopy na zewnątrz budynku, przeznaczonej na składowanie opału;
  • montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany – specjaliści są w stanie zrobić to szybko i sprawnie;
  • moc pompy ciepła jest całkowicie wystarczająca do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej.

Instalacja pompy ciepła może się bardzo opłacić. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem firmy, która zajmuje się montażem pomp ciepła, dobrać jej moc itd. Warto sprawdzić też, czy istnieje możliwość skorzystania z dotacji na instalację pompy ciepła.

Pompy ciepła – czym jest czynnik chłodniczy? Ogrzewanie pompą ciepła

Zasada działania pompy ciepła jest opisana wyżej. Natomiast warto pamiętać, że do pracy pompy ciepła potrzebne jest coś, co nazywamy czynnikiem chłodniczym. Dzięki niemu możliwe jest działanie instalacji grzewczej.

Czynniki chłodnicze to substancje chemiczne, które pochłaniają i uwalniają ciepło w celu zapewnienia działania klimatyzacji i pomp ciepła.

Często stosowanym rodzajem czynnika chłodniczego jest ten o nazwie HFC, który jest gazem stworzonym przez człowieka, stosowanym zamiast substancji niszczących warstwę ozonową, takich jak chlorofluorowęglowodory (CFC). Są one również określane jako HFO (hydrofluoroolefiny) lub R-134a.

Czynnik chłodniczy jest cieczą, gdy znajduje się na zewnątrz klimatyzatora, ale zmienia się w gaz (parę), gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Para przechodzi przez cewki wewnątrz klimatyzatora lub pompy ciepła, pochłaniając ciepło z pomieszczenia. To ciepło jest uwalniane do pomieszczenia jako chłodne powietrze przez inny zestaw wężownic.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.