Pompa ciepła wysokotemperaturowa. Dlaczego warto w nią zainwestować? Poznaj jej koszt i działanie

Pompy ciepła to obecnie jeden z najbardziej popularnych rodzaj systemów grzewczych. Mogą one ogrzewać lub chłodzić nasz dom, ale bardzo różnią się od innych wynalazków tego typu. Pompę ciepła można porównać pod pewnymi względami do klimatyzatora, który dodatkowo może służyć do ogrzewania domu. Urządzenia te używane są w całym kraju, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w rozmaitych przedsiębiorstwach. Pompa ciepła jest energooszczędna, wydajna i opłacalna w użytkowaniu.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła występują w różnych postaciach. Do najczęściej wybieranych rodzajów instalacji należą niskotemperaturowe pompy ciepła. Jednak nie da się nie zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się także wysokotemperaturowe pompy ciepła. Na czym polega ich praca?

Co to jest pompa ciepła? Czym się charakteryzuje ten typ instalacji grzewczej?

Przed poruszeniem tematu wysokotemperaturowej pompy ciepła warto w kilku zdaniach powiedzieć o pompach ciepła ogólnie. Co to za urządzenia i jak działają?

Standardowa pompa ciepła – mówiąc najprościej – jest urządzeniem, które usuwa ciepło z jednego miejsca, takiego jak powietrze zewnętrzne i przenosi je do innego miejsca, takiego jak wnętrze domu. W procesie przenoszenia ciepła wykorzystywana jest energia elektryczna do zasilania sprężarki, która pompuje powietrze przez instalację. Im bardziej wydajny jest system, tym niższe będą rachunki za energię elektryczną wykorzystaną do zasilenia pompy ciepła. Przy zakupie warto zastanowić się nad efektywnością energetyczną pompy ciepła.

Pompa ciepła, na pierwszy rzut oka, wygląda i działa trochę jak lodówka, ale zamiast usuwać ciepło z wnętrza i przekazywać je na zewnątrz, urządzenie to usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię – w postaci ciepła – do budynku. Jest to jednak bardziej uniwersalne urządzenie grzewcze, które w zimie grzeje, a latem – dzięki odwróceniu biegu – może służyć w celu chłodzenia pomieszczeń. Proces chłodzenia lub ogrzewania odbywa się za sprawą przemian termodynamicznych zachodzących w obiegu zamkniętym pompy ciepła.

Pompa ciepła – rodzaje

Pompy ciepła to coraz popularniejsza alternatywa dla konwencjonalnych źródeł ciepła. Są łatwe w instalacji i zapewniają wysoką wydajność, co czyni je idealnym rozwiązaniem do zastosowania w domu.

Istnieją 2 podziały pomp ciepła ze względu na rodzaj miejsca pobierania ciepła oraz ze względu na konstrukcję.

  • Pomy ciepła biorące z powietrza – najlepiej sprawdzają się przy temperaturze zewnętrznej powyżej 5°C.
  • Pompy ciepła gruntowe – w przypadku pomp pozyskujących ciepło z gruntu wymagane jest umieszczenie w nich specjalnych kolektorów – robi się to za pomocą odwiertów pionowych lub przygotowania gruntu pod umieszczenie kolektorów poziomych. Zaletą jest ich stabilna wydajność w ciągu całego roku.
  • Pompy opierające się o wody gruntowe – w Polskich warunkach praktycznie niestosowane jako dolne źródło dla pomp ciepła. Powodem są duże koszty inwestycji przy jednocześnie nieproporcjonalnych zyskach z jej zastosowania.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – co warto wiedzieć o tym typie pompy ciepła?

Na polskim rynku dostępne są wysokotemperaturowe pompy ciepła, które charakteryzują się wyższą temperaturą zasilania. Tak samo jak niskotemperaturowe pompy ciepła czerpią energię ze źródeł odnawialnych. Jednak w odróżnieniu od nich produkują wodę o maksymalnej temperaturze nawet do 80 stopni Celsjusza. Łatwe rozgrzanie ciepłej wody użytkowej pozwoli być zastępstwem dla kotłów węglowych i olejowych.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest wariacją na temat tradycyjnego typu systemu grzewczego, działającego w wyższych temperaturach niż większość systemów. Ma tendencję do wytwarzania większej ilości ciepła na jednostkę zużytej energii elektrycznej niż inne typy systemów grzewczych. Dodatkowo, ponieważ pracuje w wyższej temperaturze, do obsługi pompy potrzebny jest mniejszy przepływ powietrza. Z tego właśnie powodu jest on cichszy i mniej kłopotliwy niż inne modele.

Pompy ciepła wysokotemperaturowe służą przede wszystkim do modernizacji systemów z grzejnikami, które potrzebują temperatury ok. 50–60°C do uzyskania oczekiwanej efektywności cieplnej.

Wykorzystanie niskotemperaturowych pomp ciepła

Pompa niskotemperaturowa to urządzenie, które najlepiej nadaje się do zapewnienia ogrzewania pomieszczeń w nowym budownictwie. Z kolei w starych budynkach systemy grzewcze to zazwyczaj skomplikowane instalacje rurowe lub tradycyjne grzejniki, których efektywność zależy od temperatury dopływającej wody. Źródłem ciepła dla takich systemów są wydajne, ale nieprzyjazne środowisku kotły na paliwo stałe.

Coraz większa świadomość, a co za tym idzie troska o ekologię i dobro środowiska naturalnego, spowodowała wzrost zainteresowania wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale również pomp ciepła. Dziś, są one coraz chętniej wybierane, choć jeszcze do niedawna takie rozwiązanie wydawało się bardzo kosztowne i mało ekonomiczne. Nowoczesne wysokotemperaturowe pompy ciepła uważane są za najbardziej efektywny sposób utrzymania leciwych, starych systemów grzewczych.

Wysokotemperaturową pompę ciepła wykorzystać można z powodzeniem, aby zapewnić ogrzewanie również w takich miejscach jak budynki użyteczności publicznej, obiekty zabytkowe, kościoły. Pompy ciepła wysokotemperaturowe sprawdzą się też w zakładach przemysłowych.

Ceny pomp ciepła wysokotemperaturowych

Zakup wysokotemperaturowej pompy ciepła to koszt rzędu ok. 40-45 tys. zł. Kwota jest uzależniona od min. rodzaju ogrzewania domu, stanu docieplenia budynku. Do tej kwoty trzeba doliczyć dodatkowe koszty związane z montażem i pozostałymi niezbędnymi elementami systemu, wahają się one w granicach 25–40 tys. zł.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: fotowoltaikawpolsce.com, farmer.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.