Odpływ liniowy czy brodzik?

Nieodłącznym elementem łazienki może być nowoczesna strefa prysznica. To przestrzeń przeznaczona nie tylko do mycia, ale także miejsce, w którym możemy zrelaksować się po ciężkim dniu. Niestety, zaprojektowanie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni prysznicowej może okazać się wyzwaniem. Wymaga to dokładnego obliczenia wszystkich elementów wystroju i wymiarów.

Czym jest brodzik łazienkowy?

Brodzik łazienkowy to produkt, który służy do zbierania wody z wanny i/lub prysznica, co pozwala na utrzymanie czystości w łazience. To także świetne miejsce na umieszczenie mydła, szamponu lub odżywki, tak abyś nie musiał wstawać i chodzić szukając tych produktów za każdym razem, gdy chcesz zadbać o swoją higienę.

Czym jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczenia – woda spływa do rynny zamontowanej w podłodze lub ścianie, połączonej z syfonem, a następnie trafia do kanalizacji. Jedynym widocznym elementem jest ruszt, który często pełni również funkcję dekoracyjną – najpopularniejsze modele wykonane są ze stali nierdzewnej dostępnej w wykończeniu matowym lub błyszczącym. Producenci armatury łazienkowej oferują również ruszty różniące się kolorystyką i wzornictwem – coraz większą popularnością cieszą się modele wyposażone w oświetlenie LED, które tworzy niepowtarzalny klimat w nowoczesnej łazience.

/Zdjęcie dodane przez Max Vakhtbovych

Odpływ liniowy to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które warto zaplanować stosunkowo wcześniej, najlepiej już na etapie projektowania łazienki – wtedy można dopasować wysokość podłogi do parametrów odpływu, który wraz z syfonem powinien znaleźć się pod podłogą. Jeśli planujemy remont i wymianę brodzika, warto skonsultować się z fachowcem, który podpowie nam, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby prawidłowo zamontować

Porównanie wad i zalet

Zaletą odpływu liniowego jest to, że o wiele łatwiej utrzymać go w czystości niż brodzik. Jest też bardziej estetyczny i pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience, umożliwiając łatwe poruszanie się po kabinie. Ponadto, na rynku jest obecnie więcej unikalnych opcji instalacji odpływów liniowych. Dzięki płaskiej powierzchni, resztki mydła – osad, nie gromadzą się tak łatwo jak w przypadku brodzików. Opcja ta jest również bezpieczniejsza – dlatego rodziny z dziećmi i osoby starsze mające problemy z chodzeniem coraz częściej decydują się na odpływy liniowe zamiast brodzików. Możliwości aranżacji takich kabin są niemal nieograniczone – ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Producenci mają ciekawe rozwiązania w postaci drzwi do takich kabin, które można np. złożyć, aby zyskać dodatkową przestrzeń podczas wykonywania innych czynności w łazience. Odpływ liniowy to także rewelacyjne rozwiązanie do małej, niezagospodarowanej łazienki, gdzie liczy się każdy centymetr – rezygnując z brodzika możemy postawić na wygodniejszą umywalkę lub pojemny słupek, który przyda się do przechowywania ręczników, kosmetyków czy innych przyborów toaletowych niezbędnych w każdej łazience. Do tak nowoczesnego wnętrza możemy zamontować nieco większą kabinę lub wykorzystać rozwiązanie w stylu walk-in bez drzwi.

Istotną kwestią, choć niekoniecznie wadą odpływu liniowego, jest obowiązkowe zastosowanie hydroizolacji, która w przyszłości pomoże zabezpieczyć pomieszczenie i niższe kondygnacje (często także sąsiadów) przed zalaniem i podtopieniem. Tego typu rozwiązań raczej nie stosuje się w łazienkach z brodzikami. Zabieg ten polega na pokryciu ścian specjalnie przygotowaną płynną folią, którą możemy nałożyć sami lub powierzyć to zadanie profesjonalistom. Koszt wykonania hydroizolacji jest stosunkowo duży, ale jak najbardziej opłacalny. Kolejnym elementem, o którym wspomnieliśmy wcześniej, jest to, że taką decyzję należy podjąć przed położeniem podłogi w łazience, ponieważ po wykończeniu łazienki może okazać się, że nie ma możliwości zamontowania odpływu liniowego. Najważniejsze jest to, aby kierować się swoją wygodą i funduszami, które można przeznaczyć na remont łazienki. Specyfika remontu łazienki sprawia, że warto wszystko przemyśleć kilka razy, bo po położeniu płytek i podłogi wprowadzanie zmian będzie znacznie trudniejsze.

Co wybrać?

Naszym zdaniem odpływ liniowy jest znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, chroni i ogranicza dzieci oraz seniorów przed upadkami pod prysznicem, zabezpiecza łazienkę przed zalaniem, dodaje nowoczesnego i eleganckiego wyglądu łazience. Jeżeli jesteś osobą, która nie ma problemu z zainwestowaniem trochę większej sumy w projekt łazienki, który będzie długo, funkcjonalnie i z biegiem lat opłacalnie działał to odpływ liniowy jest właśnie dla ciebie!

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: 123lazienka.pl, lazienkiabc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.