Nadmiar soli źle wpływa na pracę naszego serca i mózgu. Poznaj zdrowe zamienniki

Sól jest jednym z najczęściej używanych produktów do produkcji żywności od tysięcy lat. Jednak w dzisiejszym szybkim świecie jest ona nieco nadużywana, a to niewłaściwe użycie ma pewne negatywne skutki dla naszego zdrowia. Ludzie szukają zamienników soli z różnych powodów. Niektóre z nich to między innymi zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy i osteoporozy. W tym artykule dowiesz się jakie są normy spożycia soli tradycyjnej, czym grozi jej nadużywanie oraz w jaki sposób możemy ją zastąpić zdrowszymi zamiennikami.

Nadmiar soli w diecie źle wpływa na nasz organizm

Sól jest niezbędnym składnikiem odżywczym w diecie. Pomaga utrzymać objętość krwi, reguluje funkcje nerwów i mięśni oraz wspomaga trawienie. Niestety zbyt duża jej ilość nie jest dobra dla naszego zdrowia, ponieważ może powodować wzrost ciśnienia krwi, co skutkuje chorobami serca, uszkodzeniem komórek ciała, w tym komórek mózgowych. Nadmiar soli w diecie może również powodować osteoporozę – stan, w którym kości stają się kruche i łatwo się łamią; wpływa również na układ odpornościowy, czyniąc go mniej odpornym na infekcje.

/Obraz autorstwa stockking na Freepik

Ludzie, którzy spożywają zbyt dużo soli, są bardziej narażeni na rozwój pewnych chorób i schorzeń niż ci, którzy spożywają jej zalecaną ilość. Dotyczy to raka żołądka, raka przełyku, chorób nerek i niewydolności nerek. Zbyt duże spożycie tego składnika wiąże się również z zaostrzeniem astmy.

Jakie są właściwe normy spożycia soli?

Sód odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Transportuje składniki odżywcze do komórek, uczestniczy w skurczu mięśni, pomaga przekazywać impulsy nerwowe i utrzymuje równowagę sodowo-potasową. Dzienne spożycie 5 gramów (płaska łyżeczka) przez osoby dorosłe jest wystarczające do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych u około 97,5% populacji. Jednak rzeczywiste średnie spożycie soli jest znacznie wyższe i wynosi około 10 g/dzień, znacznie przekraczając zalecenia dotyczące zdrowej diety.

Dzienne normy spożycia soli nie odnoszą się tylko do soli. Wiele innych produktów spożywczych zawiera „ukryty” sód, np. wędliny, sery, słone przekąski czy ciastka. To sprawia, że konsumentom bardzo trudno jest oszacować ilość spożywanej przez nich soli.

Zdrowe zamienniki tradycyjnej soli

Chociaż sól jest ważna w codziennej diecie, łatwo z nią przesadzić, zwłaszcza gdy jest „ukryta” w produktach, które tradycyjnie postrzegamy jako „zdrowe”. Na szczęście istnieje kilka alternatyw dla soli, które są zdrowsze i nie pozostawiają gorzkiego posmaku. Decyzja, który substytut soli wybrać, zależy od tego, do czego ma być użyta i jaką rolę ma spełnić.

Sól himalajska

/Obraz Jasmin z Pixabay

Sól himalajska uważana jest za najczystszą i jedną z najzdrowszych soli. Zawiera mnóstwo minerałów i naturalnych pierwiastków, m.in. jod, cynk, magnez, żelazo, wapń. Nie jest przetwarzana, a jej kolor zależy od jej składu. Kryształy soli himalajskiej nie zawierają żadnych składników szkodliwych dla zdrowia, a zawarte w niej pierwiastki i mikroorganizmy są łatwo przyswajalne przez organizm. Uzupełnia komórki ciała w niezbędne minerały i witaminy, nie wyrządzając im żadnej szkody. Te cechy sprawiają, że jest to doskonała propozycja również dla osób zmagających się z nadwagą.

Sól morska

/Obraz congerdesign z Pixabay

Sól morska jest naturalnym, nierafinowanym minerałem i zawiera wiele cennych składników mineralnych. Ma podobną zawartość sodu jak sól kuchenna, ale zawiera również chlor, magnez, potas, wapń i jod. Podczas jej suszenia nie dodaje się żadnych substancji chemicznych.

Sól niskosodowa

/Obraz Marek z Pixabay

Sól niskosodowa ma 30% mniej sodu niż zwykła sól i zastępuje go prawie w całości solami potasu i magnezu, które są niezbędnymi składnikami odżywczymi.

Najlepsze zamienniki tradycyjnej soli, które prawdopodobnie masz pod ręką w swojej kuchni:

  • Ogórki kiszone,
  • Chrzan,
  • Musztarda,
  • Czosnek,
  • Imbir,
  • Natka pietruszki,
  • Papryczka chili,
  • Papryka,
  • Por,
  • Cytryna i limonki,
  • Bazylia i oregano,
  • Majeranek,
  • Estragon,
  • Kolendra,
  • Cząber,
  • Lubczyk.

__________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: günter z Pixabay

Materiał źródłowy: doz.pl, pomorska.pl, dietetykwszczecinie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.