Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu fotograficznego?

Mimo że praktycznie każdy telefon ma wbudowany aparat fotograficzny, takie urządzenia wciąż nie dorastają do pięt tradycyjnym aparatom. Aparaty fotograficzne mają znacznie lepsze obiektywy oraz szerszy zakres podstawowych i zaawansowanych funkcji. Dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie kupował aparatu, zakup tego pierwszego z pewnością nie będzie łatwy. Ale spokojnie, jesteśmy tu aby pomóc!

Co wybrać na początek?

Jeśli chodzi o zakup aparatu fotograficznego, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Ale najważniejszą z nich jest: do czego będziesz go używać?

Większość ludzi szuka aparatu, który może być używany do uchwycenia chwil, które są dla nich ważne i potrzebują czegoś lekkiego i poręcznego. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, idealny będzie aparat kompaktowy. Natomiast jeśli chcesz na poważnie rozpocząć swoją przygodę z fotografią i zależy Ci na dobrej jakości zdjęciach, przyda się lustrzanka.

Gdzie można kupić aparat fotograficzny?

Opcji jest naprawdę wiele. Możesz zdecydować się na zakup w profesjonalnym sklepie fotograficznym lub nawet w zwykłych sklepach z elektroniką użytkową, gdzie doradcy pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt. Jeśli jednak masz ograniczony budżet i szukasz dobrych ofert na sprzęt, przeglądanie serwisów ogłoszeniowych to również opcja warta rozważenia!

Kompakt i lustrzanka – jaka różnica?

Przy zakupie aparatu fotograficznego ważne jest, aby rozróżnić dwa jego rodzaje. Może to nie być tak proste, jak myślisz – producenci robią wszystko, by za wszelką cenę zatrzeć różnice między nimi. Aparat kompaktowy, który powinien kojarzyć się z małym podręcznym aparatem, często może być większy od lustrzanki. Jaka jest więc różnica między tymi urządzeniami?

DSLR (digital single-lens reflex) to, jak sama nazwa wskazuje, aparat wyposażony w ruchome lustro. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są wymienne obiektywy (które w kompaktach są zazwyczaj stałe). Kupując więc taki aparat, prawdopodobnie trzeba będzie dokupić do niego osobny obiektyw, co wiąże się ze znacznie wyższym kosztem. Lustrzanki są stworzone dla miłośników fotografii, którzy chcą zainwestować w porządny sprzęt i w pełni wykorzystać jego funkcje. Aparat ten wyróżnia się również szybkością wykonywania zdjęć oraz możliwością wyostrzenia każdego elementu na fotografii.

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie aparatu cyfrowego należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Jednym z najważniejszych czynników jest rozdzielczość sensora. Im więcej pikseli ma, tym wyższej jakości zdjęcia można zrobić aparatem. Fajna opcja, pod warunkiem, że zamierzasz drukować zdjęcia wieloformatowe. W przeciwnym razie, dla fotografii o tradycyjnych wymiarach 10 megapikseli będzie wystarczające. Musisz też pamiętać, że im więcej megapikseli, tym większe są pliki i trudniejsza ich obróbka. Kolejnym ważnym czynnikiem jest obiektyw z zoomem. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo można ten obiektyw wysunąć w tryb makro (możliwość robienia zdjęć w zbliżeniu). Przy zakupie aparatu cyfrowego należy również zwrócić uwagę na jasność obiektywu – która oznaczona jest literką „f”. Im mniejsza liczba towarzyszy tej literze (np. f2.8), tym lepsza jest jakość twojego obiektywu, a także sprawdź czy w aparacie są funkcje stabilizacji obrazu.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie aparatu cyfrowego jest jego czas ustawiania ostrości. Odnosi się to do tego, jak szybko aparat skupia się na obiektach w swoim polu widzenia podczas robienia zdjęć przy użyciu ustawień automatycznych lub przy użyciu trybu ręcznego (gdzie masz pełną kontrolę nad tym, które części obrazu są rozmyte, a które ostre).

Niebagatelne znaczenie ma również zasilanie. Niektóre modele zasilane są bateriami AA lub AAA. Coraz więcej jednak producentów produkuje modele z własnymi akumulatorami.

Pamiętaj! Nie przepłacaj za aparat, którego możliwości i tak nie wykorzystasz. Jeśli poszukujesz tylko lekkiego, kieszonkowego aparatu na wakacje, to zdecyduj się na kompakt wodo- lub wstrząsoodporny, dzięki któremu unikniesz niektórych awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.