Koniec ze współdzieleniem kont na Netflix. Serwis podejmuje walkę

Obiorcy Netflixa dobrze znają temat udostępniania kont, a także związane z tym dodatkowe opłaty, wprowadzone w marcu 2022. Oprócz zachowań użytkowników, ograniczenie udostępniania kont wynika po części z niskiej jakości usług, które pozwalają konsumentom udostępniać swoje konta bez autoryzacji.

Aby zapobiec takim sytuacjom, w 2023 roku Netflix rozpocznie aktualizację swojego dotychczasowego modelu biznesowego, co spowoduje dalsze ograniczenia w udostępnianiu kont. Nowa polityka, która będzie wymagała opcji wielostanowiskowej dla płatnych kont, zostanie wdrożona w ciągu kilku miesięcy. Oprócz ograniczeń dotyczących współdzielenia kont, Netflix planuje wprowadzić „nowe funkcje dla członków Prime Video.” Szczegóły na temat tych funkcji mają zostać podane w najbliższym czasie.

W jaki sposób użytkownicy łamią regulamin platformy?

Udostępnianie konta na Netflixie to dla wielu najbardziej opłacalny sposób na dostęp do tego serwisu VOD. Udostępnianie innym osobom, spoza gospodarstwa domowego, swojego konta Netflix nie jest zgodne z regulaminem platformy. Może to doprowadzić do przerwania świadczenia usług, anulowania katalogu i utraty dostępu do treści.

„Osoby, które nie mieszkają w Twoim gospodarstwie domowym, będą musiały założyć własne konto, aby korzystać z serwisu Netflix.”

Zjawisko współdzielenia kont jest tak popularne, że w ubiegłym roku ponad 100 mln użytkowników (serwis ma 223 mln abonentów) korzystało z konta współdzielonego przez rodzinę lub znajomych. Często też klienci dogadują się na zasadzie dzielenia miesięcznego abonamentu, a jest to możliwe nawet w przypadku czterech gospodarstw domowych.

Od stycznia Netflix rusza ze zmianami – co ze współdzieleniem kont?

Netflix planuje rozprawić się z abonentami, którzy udostępniają innym hasła do swoich kont. Firma testuje nową funkcję, która ograniczy liczbę osób, które mogą jednocześnie streamować z jednego konta.

/Obraz autorstwa Freepik

Weryfikacja adresu IP użytkowników pojedynczego konta jest najbardziej prawdopodobna, ale może to nie być wiarygodne narzędzie dla osób, które często się przemieszczają i korzystają z usługi poza domem. Być może jednak weryfikacja adresów IP nie będzie prowadzona w sposób ciągły.

Drugim możliwym rozwiązaniem jest pojawienie się dodatkowych opłat za dalsze „nielegalne” udostępnianie konta. Możliwość ta była testowana w marcu 2022 roku i wynosiła średnio około 12 zł od osoby.

Czy dotyczy to również Polski?

W Polsce problem nielegalnego udostępniania kont jest równie powszechny jak w innych krajach na świecie. Dlatego polscy użytkownicy Netflixa powinni spodziewać się, że ich usługodawca wkrótce położy kres tym przestępczym działaniom.

Na razie (jeszcze) Polacy mogą spać spokojnie i korzystać z usługi jak dotychczas. Przynajmniej tak wynika z planów Netflixa, który jest niezwykle tajemniczy w temacie ograniczeń dotyczących współdzielenia kont. Na początku problem dotknie jedynie abonentów z USA, zanim rozprzestrzeni się na inne kraje.

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Tumisu, Pixabay

Materiał źródłowy: benchmark.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.