Kawiarka czyli jak zrobić doskonałą kawę w domowym zaciszu

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. A jednym z naszych ulubionych, a także jednym z najłatwiejszych i najsmaczniejszych sposobów jej parzenia jest kawiarka do kawy. Urządzenie to występuje w różnych modelach i rozmiarach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – są idealne do parzenia pysznej kawy w domu. 

Kawa to pyszny i aromatyczny napój, którym delektują się miliony ludzi na całym świecie. Jednak uzyskanie jej w zaciszu własnego domu może być trudne. Będziemy musieli kupić duży, drogi ekspres do kawy. Na szczęście istnieje znacznie tańsza alternatywa: ekspres do kawy. Te urządzenia są małe i łatwe w użyciu, pozwalając cieszyć się ulubioną filiżanką w dowolnym momencie.

Co to jest kawiarka? Sposoby parzenia kawy

Kawiarka to proste urządzenie, które zaparza kawę. Najpierw należy zmielić ziarna tak, aby miały średnie rozdrobnienie, a następnie przefiltrować lub zagotować wodę, aby była czysta. Do dolnej części kawiarki należy wlać wodę w ilości, która nie przekroczy zaworu bezpieczeństwa, na wierzchu umieścić sitko, a na nim umieścić zmieloną kawę. Następnie skręcamy urządzenie i zaczynamy zaparzać. Po pewnym czasie usłyszysz bulgoczące dźwięki z gotującej się wody – oznacza to, że parzenie zostało zakończone i możemy nalać swoją filiżankę.

Kawiarka składa się z trzech oddzielnych części: dolnej komory, do której wlewa się wodę, sitka na zmieloną kawę oraz górnej komory, do której spływa napar. Zasada działania jest prosta: woda gotuje się w dolnej komorze, jest wypychana do góry przez wąską rurkę, następnie moczy kawę w sitku i w końcu spływa do górnej komory.

Kawiarka to niewielkie urządzenie, które pozwala na szybkie przygotowanie wysokiej jakości kawy bezpośrednio na palniku gazowym, z wody i zmielonej kawy. Jego główną zaletą są niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go w całości spakować do plecaka lub bagażu i zabrać na wakacje. O zabraniu elektrycznego ekspresu do kawy z domu możemy tylko pomarzyć. Jednocześnie cena tego urządzenia jest kilkadziesiąt razy niższa od tego ostatniego. Jest też stosunkowo proste w obsłudze: 5 minut dodania wody i ziaren kawy, 10 minut przygotowania wspaniałej kawy! Z perspektywy użytkownika kluczową cechą jest pojemność kawiarki, która przez producentów zwykle wyrażana jest nie tylko w mililitrach, ale również liczbie filiżanek. Istnieją kawiarki które parzą 5 filiżanek espresso, a także takie, które parzą tylko jedną. 

Włoskie kawiarki – jaką kawiarkę wybrać?

Kawiarka to szczególny rodzaj ekspresu do kawy, który nadal zachowuje swoją tradycyjną formę, ale stał się znacznie piękniejszy i bardziej funkcjonalny. Zalety kawiarek ze stali nierdzewnej to łatwe czyszczenie, duża wytrzymałość i wysoka jakość wykonania. Kawiarki ze stali nierdzewnej mają wysoką odporność termiczną. Ich zaletą jest to, że można je stosować na wszystkich powierzchniach – płycie indukcyjnej, płytach elektrycznych. Wadą jest to, że są cięższe od kawiarek aluminiowych, a co za tym idzie trudniejsze do przechowywania i transportu

Kawiarki wykonane z aluminium są tańsze od stalowych i porcelanowych. Często występują w różnych kolorach, co sprawia, że są popularne wśród młodych ludzi. Kawiarki aluminiowe są lekkie, łatwe w użyciu i dobrze wyglądają. W porównaniu do kawiarek stalowych i porcelanowych główną wadą jest to, że zużywają się szybciej niż pozostałe materiały, a starsze modele tracą swoje walory estetyczne, co negatywnie wpływa na smak przygotowywanej przy ich pomocy kawy.

Kawiarki porcelanowe wykonane są z kamionki i są nie tylko piękne, ale i niezwykle trwałe. Mogą wytrzymać codzienne użytkowanie przez wiele lat. Jednak ze względu na kruchość kamienia, ten rodzaj ekspresu jest najbardziej podatny na uszkodzenia w przypadku upuszczenia lub nieumiejętnego obchodzenia się z nim.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem internetowym https://coffeelove.pl oferującym kawy, herbaty, ekspresy do kawy i wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.