Jakie nasiona kwiatów warto wysiać wiosną, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok?

Siew nasion to bardzo popularne hobby w naszym kraju. Jest ono nie tylko ciekawe, ale również przydatne i praktyczne. Główną zaletą tego sposobu ogrodnictwa jest to, że można łatwo stworzyć kolorowy i piękny ogród własnymi rękami. Możesz zasiać nasiona kwiatów, nasiona warzyw, nasiona traw, kiełki lub nasiona ziół na swoim balkonie lub tarasie. Możesz użyć różnych nasion, w tym dzikich, które będą niesamowicie interesujące dla dzieci.

Sadzonki siane wprost do gruntu

Kiedy siejemy nasiona, powinniśmy pamiętać, że muszą być one wystawione na działanie promieni słonecznych, aby gleba została przez nie choć trochę ogrzana. Wysiewając nasiona możemy wybrać siew rzędowy, przypadkowy lub punktowy. Wybierając siew rzędowy łatwiej jest nam ocenić, które gatunki wschodzą. Mieszanie gatunków i odmian powoduje, że utrudniają one sobie wzajemnie wzrost, bo zaczynają rosnąć zbyt gęsto. Wtedy potrzebujemy zabiegu poronnego, bo inaczej wszystkie nie przetrwają. Dlatego po wyborze metody siewu musimy później kontrolować ich kiełkowanie. Wielkość i głębokość sadzenia nasion zależy od tego, jakich nasion używamy – im są większe, tym głębiej powinniśmy je sadzić do ziemi. Głębokość sadzenia jest zwykle opisana na opakowaniu. Po zasadzeniu nasion należy je przykryć ziemią i lekko ugnieść, a następnie obficie podlać.

  • Nasturcja jest nie tylko kolorowa – jest również użyteczna! Sadzone są zazwyczaj między warzywa. Nasturcje chronią na szeroką skalę przed mszycami, przyciągając szkodniki z dala od warzyw. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na regularne zwalczanie szkodników, ale nadal chcą mieć atrakcyjny ogród.
  • Groszek to roślina pnąca, która wydziela przyjemny zapach. Dobrze sprawdza się jako tło dla innych roślin. Aby eksponować swoje piękno potrzebuje podpór, dzięki którym może piąć się ku niebu.
  • Maciejka to tradycyjny, wiejski gatunek, który sadzi się w przydomowych ogródkach, jak również w doniczkach na parapecie. Wydziela piękny zapach zwłaszcza wieczorem. Warto posadzić ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi przy oknach, altanach i tarasach.
  • Kosmos to bardzo delikatny gatunek, który sprawdzi się w rustykalnych, wiejskich kompozycjach. Doskonale wygląda w połączeniu z innymi gatunkami.
  • Słoneczniki ogrodowe to duże gatunki, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie dzięki swoim rozmiarom i widoczności z daleka. Przyciągają owady, zwłaszcza pracowite pszczoły i piękne motyle.
  • Nagietek to gatunek jadalny, którego kwiaty mają pomarańczowy kolor i z powodzeniem możemy wykorzystać je do eksperymentów w kuchni. Dodatkowo nagietek odstrasza nicienie, które są szkodnikami roślin!
  • Rośliny śliwkowe mają lejkowate kwiaty o aksamitnym połysku; będą pięknie wyglądać posadzone wzdłuż płotów lub żywopłotów!
  • Aksamitka wąskolistna inaczej zwana śmierdziuszką to roślina, która swoim charakterystycznym zapachem odstrasza krety.

Produkty nasienne z rozsady

Uprawa roślin z rozsady może być bardziej pracochłonna, ale jest to idealny sposób, jeśli stawiamy na gatunki, które mają długi okres kiełkowania i są wrażliwe na niskie temperatury. Zaczynamy od wysiania nasion do pojemników z wieloma doniczkami lub do cieplarni. Pojemniki z siewkami trzymamy w tunelu lub szklarni, a nawet na oknie w domu. Staramy się utrzymać dla nich odpowiednią wilgotność poprzez ciągłe zraszanie i wietrzenie, aby następowała cyrkulacja powietrza.

Gdy tylko nasiona wykiełkują i urosną do momentu, gdy liście zaczną się ze sobą stykać, powinniśmy je przesadzić. To znaczy przesadzić je do większych pojemników z większym odstępem, aby mogły swobodnie rosnąć. Przed przesadzeniem na stałe miejsce dobrze jest zahartować nasze rośliny, czyli wystawić je najpierw na kilka godzin na zewnątrz, aby nie były zszokowane, gdy później znów wyjdą na zewnątrz. Najlepiej sadzić okazy w połowie maja, po przejściu ostatnich przymrozków. Pamiętajmy, aby przed wysadzeniem zrobić to delikatnie, dobrze jest wzmocnić podłoże mineralnym nawozem wieloskładnikowym, aby rośliny miały wszystkie mikro i makroelementy do dalszego wzrostu i produkcji pięknych kwiatów.

Jeśli szukasz sposobu, aby wprowadzić trochę z zewnątrz do swojego domu, rozważ te kwiaty. Wszystkie są piękne i mają swoje unikalne cechy.

  • Petunia ogrodowa to gatunek, który bardzo często wykorzystywany jest do wiszących doniczek. Jej dyndający pokrój może ozdobić miejsce przy oknach i drzwiach.
  • Żeniszek meksykański to roślina, która w zależności od odmiany ma niebieskie, różowe i białe kwiaty. Dobrze poradzi sobie w miejscu słonecznym i dość wilgotnym.
  • Aster chiński to gatunek, którego kwiaty mają różne kolory. Bardzo długo stoi w wazonie, więc można go wykorzystać w bukietach.
  • Celozja ma piękne różowe kwiaty z ciemnozielonymi liśćmi. Kwitnie przez długi czas, nawet gdy kwiaty już zwiędną wygląda atrakcyjnie.
  • Lewkonia letnia to gatunek, który jest bardzo często wykorzystywany w bukietach, ponieważ jej kwiaty są delikatne i dodadzą elegancji naszym rabatom.
  • Złocień to kolejny gatunek, który jest podobny do rumianku dużego, ale ma mniejsze liście i rośnie lepiej niż sam rumianek, ten również lubi słoneczne miejsca!

Jak przygotować miejsce do wysiewu nasion?

Po wybraniu roślin warto zadbać o nasze miejsce do siewu. Grządka do siewu powinna być oczyszczona i odchwaszczona. Jeśli decydujemy się na siew w miejscu, gdzie rośliny rosną już od kilku lat, warto również przekopać ziemię i wzmocnić ją na przykład nawozem organicznym w postaci kompostu wiosną lub obornika jesienią.

Co wynika z tego, że o nasze miejsce do wysiewu trzeba zadbać dużo wcześniej. Bardzo popularne i skuteczne jest wzmacnianie podłoża nawozami wieloskładnikowymi. Szczególnie jeśli zakładamy rośliny ozdobne z kwiatami. Po nawożeniu dobrze jest wyrównać podłoże. Tworząc zarys rabaty musimy wziąć pod uwagę wielkość roślin- te wyższe powinniśmy wysiać od tyłu, aby mogły być tłem dla mniejszych.

Ważne jest, aby dobierać rośliny o podobnych wymaganiach, aby nie przeszkadzały sobie we wzroście. Jeśli stawiamy na nowoczesny ogród przed wysiewem nasion musimy zainstalować system nawadniający, który pomoże nam w pielęgnacji roślin. Ten krok można oczywiście zastąpić tradycyjnym podlewaniem za pomocą konewki, ale rozwiązaniem jest automatyczny system nawadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.