Czym może skutkować niedobór witaminy D3?
Witamina D3 jest ważnym składnikiem odżywczym, który można znaleźć w różnych produktach spożywczych. Jednak jej podstawowym źródłem jest ekspozycja na słońce. Niestety, klimat panujący w Polsce nie zawsze to umożliwia. Nie sprzyja też dieta bogata w produkty przetworzone, pozbawione odpowiedniej wartości odżywczej. Tak więc jakie są objawy niedoborów witaminy D3? Czy niosą za sobą poważne skutki?
Witamina D3 – co to takiego?
Witamina D od dawna kojarzona jest przede wszystkim ze zdrowiem kości, a jej niedobór z krzywicą u dzieci czy osteoporozą u dorosłych. Rzeczywiście, odpowiedni poziom witaminy D3 odpowiada za metabolizm wapnia i fosforu – minerałów kluczowych dla szkieletu. Wraz z postępem nauki okazało się jednak, że witamina D ma znacznie szersze działanie. Mówi się, że ma ona plejotropowy, czyli wielopłaszczyznowy, wpływ na ekspresję kilku tysięcy różnych genów, kontrolując przebieg tysięcy różnych przemian w organizmie. W zasadzie coraz trudniej wskazać obszary, w których witamina D nie jest istotna dla funkcjonowania człowieka.
Choć witamina D3, a w zasadzie cholekalcyferol (ergokalcyferol występuje również w produktach roślinnych), jest uznawana za witaminę, to z medycznego punktu widzenia zachowuje się bardziej jak hormon. Dlatego też określa się ją mianem prohormonu.

Niedobór witaminy – objawy
Witamina D jest niezbędna dla zdrowia, ale trudno jest wiedzieć, czy dostarczasz jej wystarczająco dużo. Niedobór witaminy D nie zawsze boli, a jego objawy są bardzo niespecyficzne i trudne do zauważenia w codziennym życiu. Do objawów niedoboru witaminy D należą:
- zmęczenie,
- obniżony nastrój,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- częstsze infekcje,
- problemy skórne i wypadanie włosów,
- ból kości i mięśni,
- zmniejszenie gęstości kości,
- wzdęcia i biegunka,
- podwyższony poziom glukozy we krwi.
Ponieważ witamina D reguluje tysiące reakcji w Twoim organizmie, jej niedobór wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Objawy te można jednak łatwo uznać za wynik braku odpoczynku lub niewłaściwej diety. To dlatego objawy niedoboru witaminy D są tak często ignorowane przez lata. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z niskim poziomem witaminy D w organizmie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zagrożenia wynikające z wzmożonego niedoboru witaminy D3
Niedobór witaminy D jest związany z wieloma chorobami i objawami:
- insulinoopornością
- cukrzycą typu 2 i cukrzycą typu 1,
- licznymi nowotworami,
- otyłością,
- podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów,
- obniżonym nastrojem,
- nadciśnieniem,
- chorobami serca.
Suplementów witaminy D3 nigdy nie należy odstawiać na własną rękę. Są one ważnym elementem codziennej diety.
Jak wyrównać poziom witaminy D3 w organizmie?

Najprostszym sposobem na wyrównanie niedoborów witaminy D3 jest minimum dwudziestominutowa ekspozycja na słońce z odsłoniętą twarzą, przedramionami i częścią nóg. Witaminę D3 można również łatwo uzupełnić za pomocą produktów dostępnych w aptekach. Szeroki asortyment pozwala na dobranie odpowiedniej dawki i zastosowanie preparatów jedno- lub wieloskładnikowych.
Jeśli zdecydujesz się na dodatkową suplementację witaminą D3, skonsultuj się z farmaceutą. Dzięki dokładnemu wywiadowi farmaceuta będzie mógł dobrać odpowiednią dawkę witaminy, a w razie potrzeby zaproponować preparaty wieloskładnikowe, które mogą dodatkowo zawierać witaminę K, magnez, wapń lub wszystkie te substancje jednocześnie.
Witaminę D3 można oznaczyć na podstawie badań laboratoryjnych z pobranej od pacjenta krwi. Wartość prawidłowa powinna oscylować w granicach 30-50 ng/mL. Istnieją również testy do samodzielnego wykonania w domu. Pozwalają one w przybliżeniu określić poziom witaminy D w organizmie.