Bilans wypadków na drogach. Boże Narodzenie 2022

Okres świąteczny to czas wzmożonych podróży Polaków, którzy masowo odwiedzają swoje rodziny. Niestety zdarza się, że w ferworze przygotowań do uroczystości zapominają o bezpieczeństwie. Widać to potem w policyjnych statystykach.

W Święta Bożego Narodzenia w Polsce policja odnotowała kilka wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców i osoby korzystające z telefonów podczas jazdy. Wygląda na to, że Polacy wciąż odmawiają postawienia własnego bezpieczeństwa na pierwszym miejscu.

Tragiczny bilans na drogach – Boże Narodzenie 2022

Mając na uwadze dużą liczbę podróżnych podczas świątecznego weekendu, od piątku do wtorku na drogach całego kraju codziennie pracowało średnio 3,5 tys. policjantów ruchu drogowego, w tym grupy SPEED. Koncentrowali się głównie na kontroli prędkości i trzeźwości, a także przewożeniu dzieci, gdyż są to czynności uznawane za stosunkowo niebezpieczne.

„W okresie świątecznym na drogach w całej Polsce doszło do 96 wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób, a 114 zostało rannych” – mówił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

W okresie 24-26 grudnia doszło do 96 wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób, a 114 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 580 nietrzeźwych kierujących, a 66 osobom odebrano prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.

/Obraz autorstwa Freepik

W wypadkach zginęło 8 osób

Pierwszego dnia świąt w Pińsku (Dolnośląskie) 34-letni mężczyzna poruszał się pojazdem z dużą prędkością. Stracił on panowanie nad samochodem, wypadł z drogi i kilkukrotnie dachował. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, jechał niezgodnie z zasadami bezpiecznej jazdy do warunków atmosferycznych oraz przekroczył prędkość.

Drugiego dnia świąt śmierć poniosło troje kierujących i dwoje pieszych. – Warto też wspomnieć, że 23 grudnia mieliśmy pięć ofiar śmiertelnych. To jeden pasażer pojazdu i czworo pieszych – przekazał Opas.

Dwie osoby które zginęły w Wigilię to ofiary potrąceń

W Olecku zginęła kobieta w wieku 81 lat. Została potrącona przez samochód, gdy przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Nieprzytomna kobieta została przewieziona karetką do szpitala w Ełku. W drodze zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Kolejny wypadek miał miejsce na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów, w kierunku od Białegostoku. Zginął 78-letni rowerzysta. Mężczyzna najprawdopodobniej wyjechał z drogi podporządkowanej i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy samochodu ciężarowego, jadącego z Białegostoku w kierunku Augustowa.

Jak wyglądało to w ubiegłym roku?

Niestety, te statystyki są aż nazbyt powszechne. W ubiegłym roku w dniach 24-26 grudnia doszło do 112 wypadków, zginęło osiem osób, a 145 zostało rannych. Aresztowano wówczas 511 nietrzeźwych kierowców. Rok wcześniej (2020) na drogach odnotowano 94 wypadki z 31 ofiarami śmiertelnymi i 96 osobami rannymi, aresztowano 556 nietrzeźwych kierowców. Liczby te nie wskazują na znaczącą poprawę w ciągu ostatnich kilku lat. Miejmy nadzieję, że statystyki w przyszłym roku zmienią się na lepsze.

___________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Mikhail Nilov

Materiał źródłowy: PAP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.